^Powrót na górę
No upcoming event for this category
Budynek szkoły

Get Adobe Flash player

bazabanner maly zasluzeni
banner maly przedsiebiorcywybierzbanner maly youtubefacebook
                prostokat rekrutacja               

Artykuły

Żołnierze Wyklęci

Projekt edukacyjno-patriotyczny ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Projekt edukacyjno-patriotyczny ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - Podziemie antykomunistyczne w Mińsku Mazowieckim i na terenie Powiatu Mińskiego - skierowany jest do mieszkańców naszego miasta i powiatu, do młodzieży szkolnej przede wszystkim. Ma na celu przywołanie pamięci polskich żołnierzy, którzy nie złożyli broni po wkroczeniu Rosjan, lecz kontynuowali walkę o wolną Polskę. We wrześniu 2013 roku rozpoczęliśmy przeprowadzanie wywiadów z uczestnikami i świadkami tamtych zdarzeń. Zebraliśmy ponad 17 godzin dokumentalnego materiału filmowego. Pierwotnie planowaliśmy zrealizowanie niezbyt długiego filmu, lecz ostatecznie obraz całości to 11 odcinków tematycznych opowiadających o zdarzeniach, które miały miejsce na naszym terenie. Pierwszy odcinek, który finansuje Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki, opowiada o defiladzie oddziałów Armii Krajowej chwilę po zajęciu miasta i o bombardowaniu miasta przez Rosjan. Kolejny to opowieść o krótkim okresie tak zwanej dwuwładzy, czyli rządach pierwszego burmistrza i starosty, a z drugiej strony komunistów.

 W tym odcinku pojawia się również tragiczny epizod koncentracji naszych oddziałów w Mieni i pułapka przygotowana przez rosyjskiego gen. Popowa w Niedziałce. Kolejne odcinki opisują: przejęcie władzy przez komunistów, sposoby działania UB i NKWD na naszym terenie, komendanta Wolańskiego „Lubicza”, skrytobójcze mordy w Noc Św. Heleny w Mińsku Mazowieckim, postać ppor. Edwarda Wasilewskiego „Wichury” i brawurowe akcje jego oddziału, ujawnienie oddziałów Armii Krajowej w Woli Rafałowskiej, pokazowe procesy w kinie Bałtyk, represje wobec księży katolickich, Oddział Narodowych Sił Zbrojnych por. Jezierskiego „Orła” i ich ostatnią walkę w Grodzisku pod Mrozami, czy wreszcie mińskich harcerzy i ich poświęcenie dla uratowania tablicy pamiątkowej 1920 roku z mińskiej Macierzanki.

W projekt zaangażowanych jest 5 nauczycieli oraz 21 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim. Współpracują z nami grupy rekonstrukcyjne: Grupa Rekonstrukcyjna Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim, Grupa Historyczna NIEPODLEGŁOŚĆ z Warszawy, Grupa Rekonstrukcji Historycznej STRZELCY 31 Pułku Piechoty z Mszczonowa.

Planujemy również wydanie monografii stanowiącej kompletny zapis wspomnień ludzi, którzy pamiętają tamte zdarzenia, a często sami w nich uczestniczyli. 

Wszelkie działania maja charakter społeczny, nie pobieramy żadnego wynagrodzenia za naszą pracę i żadnego wynagrodzenia nie oczekujemy. Cała inicjatywa nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek działaniem o charakterze komercyjnym. Filmy będą rozpowszechniane bezpłatnie. Z pewnością znajdą się na stronach szkół i instytucji miasta i powiatu. Jedyne koszty to profesjonalna produkcja filmu, jego montaż, nagranie ścieżki dźwiękowej, udźwiękowienie i podobne działania, które wymagają profesjonalnej obsługi i tu zwracamy się do naszych partnerów oraz obecnych i potencjalnych sponsorów.

Obecnie partnerami projektu są Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki, Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim oraz tygodnik Nowy Dzwon. Staramy się zainteresować udziałem w uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych naszego terenu Radę Miasta Mińsk Mazowiecki  i Radę Powiatu Mińsk Mazowiecki.

Zachęcamy osoby prywatne i instytucje do wspierania pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez wpłaty na konto Rady Rodziców przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43  05-300 Mińsk Mazowiecki  z dopiskiem „Żołnierze Wyklęci”.

Nr konta Rady Rodziców: 86 1050 1953 1000 0023 6710 2718

W imieniu realizatorów projektu: Agnieszka Chrościcka i Elżbieta PaluchDefiladaW nocy z 2 na 3 marca 1945 roku doszło do szeregu mordów na mieszkańcach Mińska Mazowieckiego. Te tragiczne wydarzenia znane jako „Noc św. Heleny” opisuje drugi odcinek filmu serii dokumentalnejŻołnierze Wyklęci. Podziemie antykomunistyczne w Mińsku Mazowieckim i na terenie powiatu mińskiego,realizowanego przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim.


 

 

Komendant Lubicz

 

 

 

Film dokumentalny  „Wichura. Zniszczyć legendę” opisuje historię człowieka, który znalazł się w trudnych czasach i musi dokonywać wyborów, czasami tragicznych . Kim był „Wichura”? To ppor. Edward Wasilewski  - rocznik 1923, harcerz ze Stanisławowa, który w konspirację zaangażował się mając zaledwie 16 lat. Organizator plutonu  Szarych Szeregów. Jednocześnie pracował i uczył się na tajnych kompletach, co pozwoliło mu zdać maturę. Żołnierz Armii Krajowej obwodu Mewa-Kamień, brał udział w wielu akcjach partyzanckich. Świetny dowódca, odważny i lubiany przez podkomendnych. Jak potoczyły się jego losy w trudnych powojennych czasach, kiedy z jednej strony namawiano żołnierzy AK do ujawnienia się, a potem często poddawano represjom?
Autorką scenariusza jest Anna Obszarna, która również zaangażowana jest w realizacje teatralne mińskiego Teatru Po Godzinach.  Reżyseria to wspólna praca na planie filmowym Anny Obszarnej, Jarosława Wachowicza i Elżbiety Paluch. Komentarz historyczny należy do dr Janusza Kuligowskiego. Autorami zdjęć i montażu filmu są Dariusz Perzanowski i Tomasz Kosim. Dzięki uprzejmości Pana Włodzimierza Niderhausa, dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie otrzymaliśmy możliwość bezpłatnego wykorzystania fragmentu Polskiej Kroniki Filmowej, ilustrującego wydarzenia w Woli Rafałowskiej, w tym  zobaczenia głównego bohatera filmu „na żywo”.
Film zrealizowany został przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim oraz grupy rekonstrukcyjne: Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim, Grupa Historyczna „Niepodległość” z Warszawy, Grupa Edukacji Historycznej „Reduta Kurpiowska” z Ostrołęki, GRH Strzelcy im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich z Mszczonowa, Stowarzyszenie Historyczne Kobiecego Oddziału Bojowego „DiSK” z Warszawy.
Film to kolejny już odcinek w projekcie edukacyjno-patriotycznym  ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - Podziemie antykomunistyczne w Mińsku Mazowieckim i na terenie Powiatu Mińskiego.   Projekt ma na celu przywołanie pamięci polskich żołnierzy, którzy nie złożyli broni po wkroczeniu Rosjan, lecz kontynuowali walkę o wolną Polskę.  Całość projektu to seria filmów zawierających narrację historyczną oraz inscenizacje wydarzeń, których początkiem było wkroczenie Rosjan do Mińska Mazowieckiego w lipcu 1944 roku. To historia „wyklętych życiorysów” i „wyklętych zdarzeń” z Mińska Mazowieckiego i powiatu mińskiego. Wcześniej powstały już filmy opowiadające o mało znanych kartach historii Mińska: „Defilada”, „Noc świętej Heleny”, „Procesy sądowe w kinie Bałtyk”, które są dostępne na oficjalnej stronie miasta Mińsk Mazowiecki. Projekt wspierają finansowo Gmina i Miasto Mińsk Mazowiecki.

 https://youtu.be/P53wNFZ7WWQ


Kontakt z nami 
Zwiastun filmu 

Nasze osiągnięcia:

1certyfikat_bezp.png2certyfikat_inno.pngc1.jpgc2.jpgc3.jpgc4.jpgc5.jpgc6.jpgc7.jpgc8.jpg1certyfikat_bezp.png2certyfikat_inno.pngc1.jpgc2.jpgc3.jpgc4.jpgc5.jpgc6.jpgc7.jpgc8.jpg

CNiNT

Erasmus+


Kalendarz

◄◄
►►
styczeń 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 17.jpg