^Powrót na górę
No upcoming event for this category
Budynek szkoły

Get Adobe Flash player

bazabanner maly zasluzeni
banner maly przedsiebiorcywybierzbanner maly youtubefacebook
                prostokat rekrutacja               

Religii

Zespół nauczycieli religii

W skład zespołu nauczycieli religii wchodzą:

v-ce dyrektor Agnieszka Paja od roku szkolnego 2012/2013 

v-ce dyrektor Jerzy Gańko

sprawował opiekę nad zespołem do roku szkolnego 2011/2012 

Katecheci: 
Wielkanocny Dzień Skupienia dla nauczycieli 2014 - relacja 

 
Rekolekcje Wielkopostne 2014

Jak zawsze w czasie Wielkiego Postu nasza szkoła bierze udział w rekolekcjach wielkopostnych. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie licznie zgromadzeni w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Mińsku Maz. z uwagą wsłuchiwali się w Słowo głoszone przez księdza Piotra Milewskiego, wikariusza tejże parafii.

Pierwszego dnia rozważany był fragment Pisma Św. opisujący spotkanie Jezusa z Zacheuszem. Stłuczona szklanka symbolizowała porażkę dotychczasowego życia i potrzebę budowania swego życia na skale, czyli Jezusie. Przykład życia i twórczości Anny German, której fragment znanej piosenki pt. „Człowieczy los” mogliśmy wysłuchać, pokazuje, że warto podnosić się po porażkach życiowych, nie załamywać się.

Drugiego dnia Rekolekcjonista interpretował słowa Pisma Św. mówiące o uzdrowieniu niewidomego na przedmieściach Jerycha. Los niewidomego, który odrzucony przez społeczeństwo, szuka nadziei w Chrystusie i nie rozczarowuje się. Jezus uzdrawia potrzebującego pomocy człowieka.

W trzeci dzień zadumaliśmy się nad pojęciem życia wiecznego, o które zamożny młodzieniec pytał Jezusa.

Żywiołowo i porywająco prowadzone nauki , użycie licznych rekwizytów, piosenki sprawiły, że czas poświęcony refleksji i rozmyślaniom na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA!!!

 

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta.Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. 

Radości i błogosławieństwa Bożego w nadchodzące święta oraz Szczęśliwego Nowego Roku 

 

życzą

Katecheci 


 
Adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli - fotorelacja.

 


 

  
 

 

 
 

Adwentowy dzień skupienia dla nauczycieliWydział Nauki Katolickiej i Duszpasterz Nauczycieli Diecezji Warszawsko – Praskiej serdecznie zapraszają wszystkich Nauczycieli i Wychowawców  na

ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA DLA NAUCZYCIELI

który odbędzie się 21 grudnia 2013 r. w budynku Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Mińsku Mazowieckim, ul. Sosnkowskiego 43 („Mechanik”).

Program:

 • 14.00 – przywitanie uczestników – p. dyr. Tomasz Płochocki (szkoła);
 • 14.10 – 15.00 – konferencja  – ks. dr Grzegorz Kasprzycki;
 • 15.10 – 15.45– adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi (kościół p.w. św. Jana Chrzciciela);
 • 15.45 – Msza św. z  homilią ks. dr. Grzegorza  Kasprzyckiego (kościół) Agapa i opłatek (szkoła).
Prosimy o przekazanie informacji zainteresowanym pedagogom i potwierdzenie udziału (podanie liczby uczestników z danej szkoły) najpóźniej do 19.12.2013 r.

Podajemy numery kontaktowe:

 

 

 

 
 

 

 

 

Wyniku etapu szkolnego OTK 2014 

 

1. Kania Mateusz 2Ts / Oktawiusz Szwalski 1Ti

 

2. Szawiański Patryk 2 Ts

 

3. Pieńkowski Przemysław 1 Ti / Lubaszka Maciej 2 Ts 


 

 Gratulujemy!!!
 

Pielgrzymka maturzystów Diecezji Warszawsko-Praskiej na Jasną Górę

„Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam” – dla maturzystów z ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy słowa te stały się kierunkiem i celem. Uczniowie z naszej szkoły dołączyli do pielgrzymów na Jasnej Górze, którzy w dniu 23.10.2013 dotarli przed oblicze Czarnej Madonny, by modlić się o wsparcie i opiekę. W programie Pielgrzymki Maturzystów diecezji Warszawsko – Praskiej znalazły się m.in. Msza Św. odprawiona przez biskupa ks. Marka Solarczyka, konferencja dla pielgrzymów oraz modlitwy przed słynnym obrazem Jasnogórskiej Pani.  „Do Jej stóp pochyl się i pozostaw swoje troski Jej”.

Magdalena Ostrowska 


 
  Z naszej szkoły pojechało prawie 100 osób wraz z nauczycielami! 

  

 

 

Pielgrzymka maturzystów Diecezji Warszawsko-Praskiej na Jasną Górę

A oto program naszej pielgrzymki:

W godzinach od 1000 1100 - rejestracja grup w zakrystii Kaplicy Jasnogórskiej.

1.      1100 - Powitanie w Bazylice

 • Ojcowie Paulini
 • Ks. Arcybiskup
 • Mazowiecki Kurator Oświaty


2.      1130 - Konferencja

 • okazja do spowiedzi


3. 1230   - Msza św. z homilią Ks. Arcybiskupa

4. Przerwa na posiłek

5. 1430 - Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu

 • śpiew maryjny
 • Akt zawierzenia - młodzież
 • Słowo i błogosławieństwo Ks. Arcybiskupa
 • Apel Jasnogórski
 Zbiórka na parkingu pod szkołą o 5:45 23.10.2013 (środa), wyjazd o godzinie 6:00. Planowany powrót o godzinie 20:00 - 21:00. 
 

PAPIEŻ DIALOGU - XIII Dzień Papieski w Mechaniku!

Dziś w naszej szkole na dużej przerwie spotkaliśmy się by uczcić wybór Karola Wojtyły na papieża. Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy Barkę.

 

 

 
Dzień Misyjny w Mechaniku!!!


 

 Dnia 8 października 2013, w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, odbyło się spotkanie z misjonarzami, którzy służą od długich lat w krajach afrykańskich. Zgodzili się opowiedzieć nam o swoich dokonaniach i o tym, jak bardzo potrzebna jest pomoc ludziom w Afryce.

Ile lat księża służą w krajach Afrykańskich?
ks. Jan Kędziora: Moje misje zacząłem już w 1981 roku. Czyli służę i pomagam ludziom już od 32 lat.

ks. Jerzy Kotwa: Ja od 31 lat pomagam w Afryce i ani razu jeszcze nie żałowałem, podjęcia się tego ‘wyzwania’.

Co wpłynęło na to, że ksiądz zdecydował się zostać misjonarzem, akurat w tamtym miejscu?
ks. Jerzy Kotwa: Nie od początku, oczywiście w krajach afrykańskich była taka sytuacja. Na początku naszych misji, mieliśmy swoje zbiorniki wodne, w których można było łowić ryby, często odwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca. Jednak ta chęć pomocy ludziom, którzy nie mają tego wszystkiego co Europejczycy, czy ludzie na zachodzie, popchnęła nas do tego. Nic tak nie sprawia przyjemności jak spojrzenie na innych, którzy dzięki nam doświadczają coraz bardziej ‘dotyku’ Boskiej ręki, jak i Boskiego słowa.


W jakich krajach księża odbywali swoje misje, bo przez taki długo czas na pewno nie było to tylko jedno miejsce?
ks. Jerzy Kotwa: Ja między innymi byłem w Demokratycznej Republice Kongo, jak i w Rwandzie, lecz można by wymienić więcej miejsc, które odwiedziłem.
ks. Jan Kędziora: Moje misje głównie odbyły się na Wybrzeżu Kości Słoniowej.


Jak wygląda codzienne życie na misji w Afryce?
ks. Jerzy Kotwa: Nasze życie codziennie, bardzo często wiązało się z wieloma trudnościami. Często największymi tragediami były sytuacje dzieci, które żeby mieć co jeść musiały ciężko pracować. Kościoły są tam oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od siebie, więc czasem trzeba było iść przez długie dni, żeby móc poprowadzić Mszę Św. dla tych, którzy dojść do kościoła nie mogli. Coraz częściej zgłaszają się na misje wolontariusze. Nie dla zarobku, ale z chęci pomocy ludziom z krajów afrykańskich. Pomagają przy codziennych czynnościach, ale i tworzą kadrę nauczycieli, by młodzież mogła się bez obaw edukować, pomagają w szpitalach i kościołach.


W jakich warunkach, ludność w Afryce mieszka, za co się utrzymują, skąd biorą jedzenie?
ks. Jerzy Kotwa: Ludzie często nie mają domów, w skutek tego, że bardzo często są tam napady. Mieszkają pod gołym niebem, ponieważ jak już dom pobudują, ktoś niedługo go zburzy podpali. Nigdy ludzie nie mają pewność, że jak pójdą spać, obudzą się nadal we własnym domu, przy rodzinie, ‘u siebie’. Afryka jest kontynentem, gdzie tylko bogaci ludzie mają godne warunki do życia. Wiele rodzin, żeby cokolwiek zjeść musi długo pracować. Jak również dzieci, kiedy chcą się uczyć, poświęcają wiele, by móc kupić sobie na przykład zeszyt.
ks. Jan Kędziora: Właśnie ja, miałem taka sytuację, że uczeń przyszedł do mnie pewnego razu z małym zwierzątkiem i spytał się mnie, czy nie chcę tego zwierzątka kupić. Spytałem „A czemu to sprzedajesz?” Na to On mi odpowiedział „Padri, muszę kupić sobie zeszyt do szkoły, bo bez zeszytu, nie będę mógł nic notować.” Młodzież tam, pilnie się uczy, by w dorosłym życiu, móc pomagać, móc mieć lepszą sytuacje, niż w dzieciństwie. 
ks. Jerzy Kotwa: Jedzenie. Temat dość rozległy, ponieważ, tam je się to co się tylko zbierze. Ludzie sadzą warzywa, by po jakimś czasie, móc je zjeść.


Jak wygląda Msza Św.? Jak ludzie się modlą?
ks. Jerzy Kotwa: Na Mszy Św. niedzielnej jest ludzi bardzo dużo, między 3000, a 4000 ludzi. Ofiarują oni sobie, to co mają, mimo, że nie mają tego wiele. Jest to często radość, szczęście, jedzenie, ubrania, dobre słowo. 
ks. Jan Kędziora: Kiedyś gdy opowiedziałem, moim parafianom, tam w Afryce, jak modlą się ludzie w Polsce. Byli wielce zdziwieni, ponieważ Europejczycy, czy ludzie z zachodu na Mszy Św. stoją prosto po cichu modlą się w głębi siebie. A tam, w Kongo ludzie na Mszy Św. tańczą, śpiewają. 
ks. Jerzy Kotwa: Rozdawanie Komunii św. również jest inni, w Polsce. Zajmuje to bardzo dużo czasu, bo zwykle do tego sakramentu podchodzi taka rzesza ludzi, jaka przychodzi do Kościoła na Mszę.


Kim dla ludzi w Afryce jest misjonarz?
ks. Jan Kędziora: Misjonarz tam, jest reprezentantem boskim, dlatego również szacunek dla kapłanów wierni lub ludzie innej wiary okazują ukłonem.


Czy brał ksiądz udział w jakiejś niebezpiecznej sytuacji?
ks. Jerzy Kotwa: O tak! Kiedyś, podczas pobytu w Kongo, zostaliśmy napadnięci. Przestępstwo tam ciągle bardzo się szerzy. Gangi, małe grupki, które w ten zły sposób próbują się wzbogacić, stają się coraz bardziej groźne. Podczas tego napadu, zostałem poważnie postrzelony.
ks. Jan Kędziora: Jurek doznał poważnych obrażeń, ponieważ kula przeszła mu dosłownie 2 milimetry od serca.
ks. Jerzy Kotwa: Było to dla mnie szczęście w nieszczęściu, ponieważ lekarz, którzy mnie badał, stwierdził „Gdyby kula poszła pod innym kątem. Z pewnością straciłby ksiądz rękę, przy samym barku.” To był dla mnie znak od Boga, że to co robię ma jakiś cel. Dlatego poświęcam się misjom jak tylko mogę i nie chcę z tego zrezygnować.


W jaki sposób ludzie tutaj, w Europie mogą pomóc krajom afrykańskim?
ks. Jerzy Kotwa: Bardzo zachęcamy, do podjęcia się, długo już istniejącej, Adopcji serca. Jest to przedsięwzięcie, które poprzez wpłacenie, niedużej sumy pieniędzy pomaga, nam w Afryce, edukować dzieci, leczyć ich, jak również wypłacać pensję kadrze nauczycieli. Zapewnić żywność. 


 

Wywiad przeprowadziła 
Aleksandra Kuśmierz, klasa 3 Tti
 

 

 Światowa pielgrzymka katechetów w roku wiary

Spotkanie z Ojcem świętym Franciszkiem

 26.09.2013 wraz z katechetami naszej diecezji Warszawsko-Praskiej, zaprzyjaźnionej Archidiecezji Warszawskiej, Diecezji Siedleckiej oraz zaprzyjaźnionymi osobami o świcie bo o godzinie 4.00 zgromadziliśmy się przy Katedrze św. Floriana by wyruszyć na pielgrzymi szlak do Rzymu na światowe spotkanie katechetów z Ojcem świętym Franciszkiem.

 

 Pełna relacja: http://www.katecheza.floriańska3.pl 
 


 


 Zdjęcie całej grupy w tle bazylika św. Pawła za murami
(z lewej na dole katecheta z naszej szkoły p. Mariusz Wróblewski)


 

 

 


Msza św. inaugurująca rok szkolny 2013/2014

 

W dniu 04.09.2013 o godz. 9:00 została odprawiona uroczysta Msza św. inaugurująca nowy rok szkolny 2013/2014.Odprawił ją ks. Marian Sobieszek proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela.

  
 

 


 Msza św. inaugurująca rok szkolny 2013/2014

W dniu 04.09.2013 o godz. 9:00, zapraszamy społeczność szkolną na Mszę św.  inaugurującą rok szkolny 2013/2014 w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela. 

Katecheci
 
 30 - Lecie święceń ks.Mariana Sobieszka

W dniu 29.05.2013 delegacja z naszej szkoły uczestniczyła we mszy św. z okazji 30 lecia święceń kapłańskich proboszcza  parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim ks. Mariana Sobieszka czyli parafii naszej szkoły. Obecni na mszy św. byli: dyrektor zespołu p. Tomasz Płochocki, vice - dyrektorzy p. Agnieszka Paja, Jerzy Gańko, Janusz Zduńczyk, katecheci: p. Joanna Wójtowicz, p. Mariusz Wróblewski oraz nauczyciele p. Barbara Korgul, p. Mariusz Korgul i p. Elżbieta Paluch.

 

 


Habemus papam!


13 marca 2013 został wybrany po krótkim konklawe nowy papież! 


Tuż po godz. 19 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, zwiastujący Kościołowi i światu wybór nowego papieża. Radio Watykańskie podało, że wybrano go w piątym głosowaniu.

Wkrótce kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran zbliży się do loggii Bazyliki św. Piotra i wypowie formułę: "Ogłaszam Wam radość wielką. Mamy papieża!" i poda jego imię i nazwisko oraz jakie imię sobie przybrał 266 Ojciec Święty.

Franciszek – takie imię przybrał nowy Ojciec Święty, którym został kard. Jorge Maria Bergoglio, jezuita z Argentyny, przewodniczący argentyńskiego episkopatu i metropolita Buenos Aires.

Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires. Po ukończeniu studiów chemicznych, w wieku 22 lat, wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 r.W latach 1973-79 był prowincjałem swego zakonu, a następnie rektorem Wydziału św. Michała. W 1985 r. przeniósł się do Niemiec, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. Po kilku latach pracy jako profesor teologii w Buenos Aires, w 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji Buenos Aires i wikariuszem generalnym archidiecezji Buenos Aires. Kardynałem jest od 21 lutego 2001 roku.

Informacje oraz zdjęcie podano za ekai.pl


Pielgrzymka klas maturalnych na Jasną Górę 2013 

  

 
Relacja z Wielkopostnego Dnia Skupienia dla Nauczycieli

A.D. 2013 

 
Spotkanie wielkopostne dla nauczycieli czyli promocje, gratisy i bonusy…   Mówi matka ciężko chorego dziecka: „Proszę księdza, czy mam modlić się o zdrowie dla niego, czy o przyjęcie Bożej woli, jaka by ona nie była?” Są takie pytania, na które nie ma odpowiedzi. Bóg nie zawsze daje odpowiedź, ale daje siłę do przetrwania. Przeżyte porażki i cierpienia uczą nas wrażliwości na drugiego człowieka. Kto nie chorował, nie zrozumie chorego, kto cierpiał, ten zrozumie ból drugiego. Porażka rani naszą dumę, psuje dobre mniemanie o sobie, skutecznie uczy pokory. Bezradność boli, zmusza do proszenia o pomoc innych ludzi, co nie zawsze jest łatwe.

Czasem dopiero z perspektywy czasu Bóg daje poznać, że to, co wydawało się przegraną miało swój sens, że zrodziło się z tego tyle dobra.

     Mówi ks. biskup: „Pasjonowałem się fotografią. Miałem tysiące zdjęć. Po śmierci mamy okazało się, że nie ma jej na żadnym z nich. Zostało mi tylko stare zdjęcie z dowodu. Taki żal…”

Młody tatuś:” Wiesz, gdy wracam zmordowany po pracy do domu i rzuca mi się na szyję moja córeczka, to wiem po co żyję!”

W naszym codziennym bieganiu za pilnymi sprawami umyka to, co najważniejsze. Bywa, że te sprawy nie „krzyczą” głośno, nie domagają się uwagi, dopiero gdy je tracimy, patrzymy z rozpaczą na zmarnowany czas. Jak odnaleźć w życiu to co naprawdę najważniejsze? Jak umieć to obronić, żeby nasze życie miało sens? Jak nie zmarnować tego, czego nie wolno nam zmarnować? To Bóg daje specjalne „okulary”, przez które widać to wszystko w jasnym świetle.

    Ksiądz biskup Marek Solarczyk, prowadzący w tym roku rekolekcje dla nauczycieli w Zespole Szkół Salezjańskich żartobliwie określił Wielki Post jako czas wyjątkowej „promocji” Pana Boga, czas Jego szczególnego działania.

Bóg woła: Człowieku, zatrzymaj się, jestem tu, czekam na ciebie, mam dla ciebie tyle darów, zupełnie „gratis”- miłość prawdziwą (100%), pokój ducha, sens życia, radość, uwierz mi!

Masz teraz czas. Może to twój ostatni czas? Może to oferta „last minute”??

teskt Elżbieta Paluch 

 Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nauczycieli A.D. 2013

 


 Zapraszamy 9 marca 2013r do Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowiecki, ul. Kościuszki 27.

Program:

15:00 - powitanie uczestników - ks. dyr. Ryszard Woźniak

15:10 - 16:00 - konferencja ks. bp dr Marka Solarczyka "Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam" 1J 14,16

16:10 - 17:00 - Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość skorzystania  z sakramentu pokuty

17:00 - Msza św.

18:00 - Agapa

Zgłoszenia do 07.03.2013r 

Numery kontaktowe:

Sekretariat Szkół Salezjańskich - 25 758 28 14

p. Renata Bakuła - 504 983 280, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Pielgrzymka klas maturalnych na Jasną Górę

Dnia 13 marca 2013 zapraszamy Was na pielgrzymkę młodzieży maturalnej Diecezji Warszawsko-Praskiej na Jasną Górę. Zapisy u swoich katechetów.A oto program naszego spotkania:

1.      1100 - Powitanie w Bazylice

 • Ojcowie Paulini
 • Ks. Arcybiskup
 • Mazowiecki Kurator Oświaty
2.      1130 - Konferencja

 • okazja do spowiedzi
3. 1230   - Msza św. z homilią Ks. Arcybiskupa

4. Przerwa na posiłek

5. 1430 - Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu

 • śpiew maryjny
 • Akt zawierzenia - młodzież
 • Słowo i błogosławieństwo Ks. Arcybiskupa
 • Apel Jasnogórski  
Rekolekcje Wielkopostne A.D. 2013 


Dział w przebudowie

Mariusz Wróblewski

Nasze osiągnięcia:

1certyfikat_bezp.png2certyfikat_inno.pngc1.jpgc2.jpgc3.jpgc4.jpgc5.jpgc6.jpgc7.jpgc8.jpg1certyfikat_bezp.png2certyfikat_inno.pngc1.jpgc2.jpgc3.jpgc4.jpgc5.jpgc6.jpgc7.jpgc8.jpg

CNiNT

Erasmus+


Kalendarz

◄◄
►►
wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 17.jpg