Obchody 65-lecia Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy Drukuj Email
Wpisany przez Janusz Zduńczyk   
     

W październiku 2009 roku Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim obchodził 65-lecie swego istnienia

 

 które dla społeczności szkolnej stało się  świętem wspomnień, świętem minionego czasu, ale też świętem teraźniejszości i przyszłości, świętem trwania, bowiem,  jak zauważył w swym przemówieniu Dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki,: „ Jubileusz 65-lecia zwykło się nazywać żelaznymi godami, a kiedy przyglądamy  się historii naszej szkoły,  nazwa ta nabiera wymowy symbolicznej, bowiem świadczy o trwałości dzieła wielu pokoleń, które, czasem z wielkim trudem, ale z uporem i systematycznie przyczyniały się do rozwoju i rozkwitu placówki, która, mimo szacownego wieku, ciągle się rozwija i stawia czoło wszystkim wyzwaniom współczesności”. Obchody jubileuszu  zainaugurowano 09 października 2009 roku otwarciem wystawy prezentującej fotografie i dokumenty z dziejów szkoły „Historia Mechanika”, dla której  sale udostępniło Muzeum Ziemi Mińskiej.

Otwarcie wystawy przez dyrektora Tomasza Płochockiego

 

 

Goście zwiedzający wystawę

 
 

  14 października 2009 roku był niezwykle ważnym dniem w życiu społeczności ZSZ nr 2, gdyż w murach naszej szkoły odbyły się Mińskie Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej, którym towarzyszyły obchody jubileuszu „ Mechanika”. Niestety kapryśna aura zgotowała niemiłą niespodziankę i przykryła świat grubą warstwą śniegu. Zasypane drogi, pozrywane trakcje elektryczne przyczyniły się do niewielkich opóźnień w przebiegu uroczystości, jednak dzięki temu, że organizatorzy zachowali zimną krew, a  wsparli ich, świadomi powagi sytuacji, pracownicy różnych instytucji, w tym Straży Pożarnej i Zakładu Energetycznego, uroczystości odbyły się zgodnie z wcześniej zaplanowanym scenariuszem.

 

Aura spłatała nam figla, ale ze spokojem stawiliśmy czoła przeciwnościom losu.
O 10,00 społeczność  szkolna  ZSZ nr 2,  poczty sztandarowe mińskich szkół oraz zaproszeni goście  zgromadzili się w kościele pw  św. Jana Chrzciciela, by  uczestniczyć we mszy świętej celebrowanej  przez biskupa Kazimierza Romaniuka oraz proboszcza ks. Mariana Sobieszka.

Msza święta celebrowana przez biskupa Kazimierza Romaniuka.

 
   Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej ZSZ nr 2. Po wysłuchaniu hymnu narodowego i hymnu szkoły  odczytano Apel Poległych , oddając  cześć  żołnierzom Armii Krajowej, żołnierzom powstania warszawskiego oraz wszystkim poległym w walce o wolną Polskę. Następnie głos zabrał Starosta Miński  Antoni Tarczyński, który podziękował nauczycielom za trud wkładany w wychowanie i kształcenie kolejnych pokoleń młodzieży i życzył wszystkim pracownikom oświaty   satysfakcji płynącej z wykonywanej pracy, spełnienia wszystkich, także najskrytszych, marzeń. Starosta Miński zwrócił również uwagę  zebranych na doniosłość obchodzonego przez Zespół Szkół Zawodowych jubileuszu. Podkreślił rolę, jaką od 65 lat pełni szkoła, która od początku swego istnienia po dzień dzisiejszy kształci kadry zawodowe, starając się sprostać wymaganiom ciągle zmieniającego się  ryku pracy. Życzył kadrze i uczniom szkoły, by ich placówka nadal intensywnie się rozwijała, unowocześniała i przez kolejne dziesiątki lat wychowywała młodzież będącą chlubą lokalnej społeczności.Następnie Starosta Miński  oraz  członkowie  Zarządu Powiatu  wręczyli nauczycielom nagrody stanowiące wyraz uznania wiedzy i zdobytych kwalifikacji, a także podziękowania za trud włożony w nauczanie młodego pokolenia.

 

Starosta Miński  Jan Antoni Tarczyński wręcza nagrodę dyrektorowi Tomaszowi Płochockiemu

 

 

Nagrodę z rąk Starosty Mińskiego Jana Antoniego Tarczyńskiego odbiera p. Danuta Rogalska

 

Głos zabrali również:  posłowie na Sejm  RP: p. Teresa Wargocka oraz Czesław Mroczek, wiceburmistrz p. Witold Koseski, który zabrał głos w imieniu  Burmistrza Miasta,  radny  Sejmiku Wojewódzkiego p. Leszek Celej oraz p. Stanisław Mejszutowicz przemawiający w imieniu prezesa ZNP. Mówcy  składali życzenia wszystkim  pracownikom oświaty oraz kierowali serdeczne słowa pod adresem szacownego jubilata- ZSZ nr 2 .  Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 przedstawili bogaty program artystyczny, którego pierwsza część miała podniosły, patriotyczny charakter i poświęcona była pamięci patrona szkoły- Powstańcom Warszawy oraz żołnierzom AK.

 

Montaż słowno - muzyczny i teatr cieni w wykonaniu uczniów "Mechanika"

Druga część miała charakter rozrywkowy. W zainscenizowanej szkolnej klasie „rozrabiali” nietypowi uczniowie- nauczyciele, którzy na krótką chwilę włożyli szkolne stroje i przeistoczyli się w niesfornych sztubaków, z którymi z trudem radzili sobie ich wykładowcy ( na co dzień uczniowie „ Mechanika”). Zabawa była przednia, a beztroski nastrój udzielił się nawet widowni, która żarty i satyryczne teksty nagradzała wybuchami śmiechu, a nawet, tu uchylić należy rąbka tajemnicy, z błyskiem radości w oczach odrzucała papierowe kulki i samolociki.

Janusz Zduńczyk i Magdalena Słomczyńska w roli przedszkolaków

 

Joanna Wójtowicz i Marek Czyżowski w roli pierwszoklasistów

Trzeba przyznać, że nauczyciele i uczniowie dowiedli swych talentów aktorskich i ogromnego poczucia humoru. Zresztą satyryczna scenka nie była jedyną niespodzianką przygotowaną przez belfrów „Mechanika”- dalszym punktem programu były ich popisy taneczne

 

Popis taneczny belfrów "Mechanika"

 

Program artystyczny został wzbogacony występami zespołu muzycznego działającego w ZSZ oraz pokazem tańca nowoczesnego w wykonaniu szkolnego zespołu  EXSTRIM DANSE.

Zespół EXSTRIM DANSE
15 października był Dniem Święta Szkoły połączonym z Dniem Papieskim. Podczas uroczystego apelu uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.  Społeczność szkoły wysłuchała również programu słowno-muzycznego przypominającego działalność i naukę Jana Pawła II. Po podniosłej i skłaniającej do refleksji części uroczystości nadszedł czas na życzenia dla nauczycieli, dla których uczniowski uśmiech i symboliczny kwiat były najcenniejszym darem za codzienny trud, przekazywaną wiedzę i serce.
Święto szkoły - pracownicy Zespołu

17 października „Mechanik” gościł natomiast absolwentów, którzy wzięli udział w uroczystej mszy celebrowanej przez proboszcza parafii pw. Jana Chrzciciela ks. Mariana Sobieszka. 

ks. Marian Sobieszek otrzymuje podziękowania z rąk dyrektora Tomasza Płochockiego

Następnie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów ZSZ nr 2 oraz prezentację multimedialną przedstawiającą zdjęcia z życia kolejnych pokoleń uczniów Zespołu. Absolwenci mieli również okazję spotkać się ze swoimi nauczycielami i wychowawcami, obejrzeć wystawę zdjęć oraz odwiedzić, wprawdzie inną niż tę, którą znali, ale przecież swoją szkołę. Powitaniom, rozmowom nie było końca, a w wielu oczach dostrzec można było łzy wzruszenia, które tylko potwierdzają słuszność słów, którymi zakończono program artystyczny: „Szanowni Państwo, nie są sloganem słowa hymnu szkoły- my naprawdę tworzymy wielką rodzinę  Mechanika. Rozejrzyjcie się wokół - ile tu serc bijących wspólnym rytmem, ile uśmiechów, nawet łez wzruszenia. Szkoła połączyła bowiem pokolenia tych, którym przez chwilę dane było oddychać jej atmosferą i którzy z dumą mówią: ja też jestem z Mechanika”.

 

 

Spotkanie po latach

A wieczorem!- wieczorem odbył się bal, dyrektorski bal, na który przybyli absolwenci, nauczyciele i przyjaciele szkoły. Bawiono się do świtu, a o tym jaka to była zabawa, niech świadczą słowa wypowiedziane przez żonę jednego z absolwentów:  „już dziś  zapisz nas na bal z okazji 70-lecia szkoły.”

A zabawa trwała do rana

 

Zmieniony: Środa, 06 Styczeń 2010 20:58
 
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy